• Մրցաշարի ձևաչափ՝ 4 շրջան, 36 տուր
«Ուրարտու» ՖԱ-ն կտրականապես համաձայն չէ Երկրորդ լիգայի ստեղծման առաջարկին. Առաջարկում ենք Երկրորդ լիգան փոխարինել պահեստային առաջնությունով, ինչպես նշվեց վերևում։ Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնության յուրաքանչյուր թիմ պետք է ունենա պահեստային թիմ, որը կմասնակցի պրոֆեսիոնալ պահեստայինների առաջնությանը։ Ֆուտբոլիստների տարիքային շեմը 14-ից 18 տարեկան է։
2026/2027 մրցաշրջանից առաջխաղացման և անկման համակարգ
• Պրեմիեր լիգայում 8-րդ տեղը զբաղեցրած թիմը լքում է առաջնությունը և տեղափոխվում Առաջին լիգա։
• Առաջին լիգայի չեմպիոնն իրավունք է ստանում մասնակցելու ՀՊԼ-ին։
Այս ձևաչափն ուղղված է Հայաստանում առաջնության մրցունակության ապահովմանը, մրցակցության մակարդակի բարձրացմանն ու պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլի արդյունավետ զարգացմանը։
Գլուխ 2 Հայաստանի Գավաթի վերաբերյալ հարցը
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբն աջակցում է Հայաստանի գավաթի հանդիպումները երեքշաբթի, չորեքշաբթի և հինգշաբթի օրերին անցկացնելու առաջարկին՝ մրցումների օրացույցի կազմակերպման տեսակետից օպտիմալ համարելով այս ժամանակացույցը։
Բացի այդ, «Ուրարտու» ՖԱ-ն համաձայն է Հայաստանի գավաթի խաղարկության 1/8 եզրափակիչ և 1/4 եզրափակիչ փուլերում երկու հանդիպում անցկացնելու առաջարկին, ինչը կապահովի արդյունքների ավելի արդար և մրցունակ բաշխում։
Գլուխ III. Փոփոխություններ Ֆուտբոլի պրոֆեսիոնալ մրցումների անցկացման մասին ՀՖՖ կանոնակարգի 20.6-րդ հոդվածում
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբն առաջարկում է փոփոխել պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլային մրցումների անցկացման մասին ՀՖՖ կանոնակարգի 20.6-րդ հոդվածը, որը վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության մարզված համարվող ֆուտբոլիստների սահմանմանը։
Հոդված 20.6-ի գործող տարբերակում Հայաստանում մարզված են համարվում այն ֆուտբոլիստները, ովքեր 15-ից 21 տարեկանանկախ իրենց ազգությունից, գրանցված են եղել Հայաստանում գրանցված ակումբում առնվազն երեք մրցաշրջան (կամ 36 ամիս անընդմեջ կամ ընդմիջումներով):
«Ուրարտու» ՖԱ-ն անհրաժեշտ է համարում լրացնել և պարզաբանել այս կետը, այն է.
1. Բացառապես Հայաստանի   Հանրապետության   քաղաքացիություն ունեցող ֆուտբոլիստները լեգեոներ չեն ճանաչվում։
2. Երկքաղաքացիություն ունեցող ֆուտբոլիստները նույնպես Հայաստանում լեգեոներ չեն համարվում, եթե առաջին անգամ են հրավիրվել ու ընտրել Հայաստանի հավաքականը։
3. Լեգեոներ չպետք է համարվեն նաև այն ֆուտբոլիստները, ովքեր, անկախ քաղաքացիությունից, 15-ից 21 տարեկան առնվազն 36 ամիս անցկացրել են Հայաստանի ակումբային համակարգում և իրավունք չունեն հանդես գալ այլ երկրների հավաքականներում։
Այս փոփոխությունները կապահովեն հայկական ֆուտբոլում լեգեոներների կարգավիճակի ավելի արդար հաշվառումը, կաջակցեն երիտասարդ տաղանդների զարգացմանը և կպարզեցնեն հայկական արմատներով խաղացողների ներգրավումն ազգային առաջնություններում։
Բացի վերը նշվածից, «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբն առաջարկում է մի ձևաչափ, որով խաղադաշտում պետք է լինեն միաժամանակ առնվազն 4 ֆուտբոլիստներ, ովքեր մարզվել են Հայաստանի Հանրապետությունում կամ հանդիսանում են Հայաստանի հավաքականի/տարբեր տարիքային խմբերի անդամ։