ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Դմիտրի Գուսևը դիմում է հղել ՌԴ մշակույթի նախարար Օլգա Լյուբիմայային՝ առաջարկելով վերանայել Սարիկ Անդրեասյանի նախագծերի ֆինանսավորման նպատակահարմարությունը։
«Առաջարկում եմ դիտարկել Սարիկ Անդրեասյանի նախագծերի համար բյուջետային միջոցների հետագա հատկացման նպատակահարմարության հարցը»,- ասված է դիմումում։
Փաստաթղթում նշվում է, որ, ըստ առկա տվյալների, «վերջին տասը տարիների ընթացքում Անդրեասյանի նախագծերի համար բյուջեից հատկացվել է 590 միլիոն ռուբլի, որից 415 միլիոնը՝ անհատույց սուբսիդավորման, իսկ 175 միլիոնը՝ Կինոյի հիմնադրամին վերադարձվող միջոցների տեսքով, սակայն նրա ֆիլմերի բաշխման արդյունքները վկայում են այդ աշխատանքների ցածր պահանջարկի մասին»։
Գուսևն իր խոսքում նշել է, որ «ռեժիսորի պահվածքը հատկապես մտահոգիչ է, քանի որ վերջերս Մոսկվայի կինովարժարանում Անդրեասյանը, ուսանողների հետ խոսելով, անպատշաճ հայտարարություններ է արել ռեժիսոր Անդրեյ Տարկովսկու մասին, ում աշխատանքը ռուսական և համաշխարհային մշակույթի գանձ է»։
«Ոգեշնչման փոխարեն՝ կոպտություն և հայհոյանք: Մեր առջև ոչ թե տնօրենն է, այլ ամբարտավան տղան։ Ինչո՞ւ նրան բյուջեից փող տալ: Եկեք դադարեցնենք հովանավորել մեկին, ով ատում է դասականներին և երեխաներին ասում է, որ գնա դժոխք», - ասել է Գուսևը: